CPS facebookfacebook

01 / 04

23 rokov života CPS

CPS logo web CPS stojí pred míľnikom, rozhodnúť sa, ako ďalej...? Ak sa nenájdu pokračovatelia práce Predstavenstva CPS, práca cechu bude žiaľ zamrazená... Navštívte FB stránku a vyjadrite svoj názor na Cech podlahárov Slovenska (pozrieť na FB stránke nižšie časť "Vybrané").

Dovolte nám preto zhrnutie, čo sa dosiahlo za uplynulých 23 rokov života:    ico pdf 23 rokov života CPS , na ktoré je možné naviazať.

                                       Zo zivota cps 1

02 / 04
03 / 04

CPS je pri zrode Podlahára...

CPS logo web CPS je pri zrode Podlahára...

Podlahár podnikajúca na základe Voľnej živnosti v súlade s platnou legislatívou má obmedzené možnosti realizácie:

  1. Nemá nikým potvrdenú, a preukázanú odbornú spôsobilosť voči investorom (hlavne vo verejných súťažiach);
  2. Nesmie fakturovať ucelenú dodávka podlahovej krytiny aj s montážou ako jednu položku (Dodávka a montáž),

ale rozpísané položky podľa definície voľnej živnosti;

   3. Rozsah je obmedzený na kladenie dlážkových krytín (napr.: laminátových, PVC) suchou cestou.

  ico doc Podlahár Remeselná vs. Voľná živnosť.pdf

Odborne spôsobilý podlahár pre legislatívne umožnenú realizáciu celej škály podlahárskych činností je podlahár, ktorú má v ŽL potvrdenú remeselnú živnosť – Podlahárstvo.

04 / 04

Sekcia pre členov

Nevýhod laminátovej podlahy je veľa:

  • Tou hlavnou pri laminátovej podlahe je malá odolnosť voči vode.
  • Pokiaľ sa vám teda niečo vyleje, je nevyhnutné povrch ihneď utrieť.
  • Ďalšou nevýhodou je, že na rozdiel od drevenej podlahy je studená, a tak nie je dvakrát príjemné prechádzať sa po nej na boso.
  • To sa však dá vyriešiť podlahovým vykurovaním, na ktoré je veľmi vhodná. Zvoliť môžete dokonca aj variant s integrovaným podlahovým kúrením, ktorý je pochopiteľne najdrahší. A je tu ešte niečo - podlaha je pomerne hlučná, a tak se odporúča obstarať si takú, ktorá má podložku, alebo investovať do izolácie.

Pozn.:
Nosná vrstva môže byť aj MDF – doska so strednou tvrdosťou, avšak čím je hustota dosky vyššia, tým je podlaha tvrdšia a odolnejšia voči napučaniu vodou. Pri výbere laminátovej podlahy sa okrem vrchného dekoru zamerajte na jej hrúbku. Neodporúčame podlahy s hrúbkou 6 mm, ktoré sú ako z novinového papiera, najmä široké dosky imitujúce väčšinou dlažbu s podkladovou vrstvou 5 až 6 mm, pretože tenký spoj na pero a drážku sa prehýba a vzniká riziko jeho zlomenia. Do 7 mm je menej odolná, vhodná do obytných priestorov, kde podlaha nie je namáhaná, napríklad do spálne. Hrúbka 7 mm a odolnosť 31 je štandard. Ak chodíte doma v topánkach alebo máte v priestore stoličky s kolieskami,  je vhodnejšie si zvoliť podlahu s hrúbkou 8 mm. Poslednou vrstvou, ktorá môže, ale nemusí byť súčasťou konštrukcie dosky, je tlmiaca podložka proti krokovému hluku nalepená od výrobcu. Platí pravidlo, že veľkoformátové a jednolamelové formáty sú vhodné do veľkých priestorov. Zlatou strednou cestou sú dvojlamelové formáty, ktoré sa hodia do priestorov všetkých veľkostí. Trojlamelové s hustejšou štruktúrou sa využívajú skôr v menších miestnostiach, kde pomáhajú vytvárať ilúziu väčšieho priestoru. Vieruhodnú imitáciu pravej drevenej podlahy znásobujú vytvorené hĺbkové embosované dezény štruktúry dreva a nerovnomerná mat-lesk povrch. Z praktického hľadiska odporúčame skôr matný povrch, pretože lesklý treba pravidelne leštiť a viac na ňom vidieť rozdiel medzi vychodenými a nevychodenými plochami.

2016-2022 © CPS - všetky práva vyhradené.

Tvorba webu: nextmedia.sk